EESTI KARATE-DO WADOKAI SELTS

WADO-RYU KATAD

Kuna Wadoryu põhineb suurel määral Shotokan karatel, on Wadoryu katad ka sarnased Shotokani katadega. Paljud eri nimega katad on tegelikult üks ja seesama kata väikeste stiilipäraste variatsioonidega.

Wado-Ryu Shotokan eesti keeles
Kihon Kata   Algkata
Pinan Shodan Heian Nidan Rahulik meel 1
Pinan Nidan Heian Shodan Rahulik meel 2
Pinan Sandan Heian Sandan Rahulik meel 3
Pinan Yondan Heian Yondan Rahulik meel 4
Pinan Godan Heian Godan Rahulik meel 5
Chinto Gankaku Võitlus itta/ kurg kalju peal
Jion Jion Templi hääl
Jitte Jitte Kümme kätt
Kushanku Kanku Dai Vaata taevast
Naihanchi Tekki Lahing jõekaldal
Niseishi Nijushiho Sho 24 sammu
Bassai Bassai Dai Kindluse läbimine
Rohai Meikyo Valge haigur
Seishan Hangetsu 13 või poolkuu
Wanshu Empi Lendav pääsuke (Hiina käskjalg)

Pinan (Heian)

Yasutsune Itosu (1830-1915) Shuri-Te süsteemist arendas Pinani (rahulik meel) viielise katade seeria umbes 1905. aasta paiku. Ajaloost on teada, et Itosu lõi Pinanid niisugusest kahest teisest Shuri katast nagu Kusanku ja Channan. Channan kata on kadunud, kuid legendi järgi Bushi Matsumura, Itosu õpetaja, kas leiutas need katad või olid need vana kogum Hiina katadest, mille pärandajaks oli Matsumura. Neid katasid õpetati Okinawa algkooli õpilastele ja kui Jaapan palkas Gichin Funakoshi karated õpetama, kasutas ta neid katasid. Funakoshi modifitseeris kahe esimese Pinani järjekorda ja muutis nime Heianiks.

Need viis katat kujutavad endast ridu tehnikaid, mis on koostatud selleks, et tutvustada algajale kata olemust. Need kataseeriad hõlmavad pea-aegu kõiki põhilisi asendeid paljudest erinevate Okinawa karatesüsteemide tehnikatest, tehes sellega Pinani katad sobilikuks algajatele ja kesktaseme karatekadele. Et täielikult omandada ja mõista kata liigutuse mõtet, kulub aastaid harjutamist. Kuigi Pinan katad ei sisalda sümboolseid liigutusi, mida võib rohkem näha kõrgemates katades, on nendes olemas mitmeid erinevaid võitlussituatsioonide tõlgendusi nendele põhitehnikatele, mida katades leidub. Tehnikatest arusaamine ja nende kasutamine ründaja vastu aitab õpilasel saada oma osa Pinan katade praktilisest rakendusest.

Kushanku (Kwanku)

Sõna Kwanku on Okinawa hääldus Hiina sõnast Kushanku, mis sai nime Hiina diplomaadi järgi. Kwankut võib ka tõlkida kui "taevast vaatama või vaatlema", mis kirjeldab selle kata esimest liigutust. Gichin Funakoshi muutis selle kata nime ära Kwankuks just sel põhjusel. Kushanku kata tõi Okinawale hiina võitluskunsti meister, kas nimega või tiitliga Ku Shanku, 1756-1761 aastate paiku. tema Okinawa karate õpilane Sakugawa (1733-1815) arendas selle kata lähtudes Kusanku poolt õpetatust. Hiljem modifitseeriti seda katat originaaliga võrreldes ning lõpuks tekkis kaks katat - Kusanku-Sho ja Kusanku-Dai. Gichin Funakoshi kasutas Kûshankû katat ühtse kata loomiseks, millele ta pani nime Kanku ja seda versiooni õpetas ta Jaapanis.

1906. aasta paiku, Anko Itosu kasutas üsna tõenäoliselt Kusanku katasid koos ühe unustatud kataga (Channan) Pinan katade loomiseks. Paljusid Pinan katade liikumisi võib näha Kushankus.

Naihanchi (Tekki)

Naihanchi kataseeria päritolu pole teada. Naihanchi tähendus on "võitlus hoides oma maad". Selle kata populaarsust tõestab selle olemasolu paljudes Okinawa ja Jaapani stiilides. Arvatakse, et Naihanchi katad olid olemas enne Pinan katasid ning treeniti selleks, et arendada tugevat alakeha (puusi ja jalgu).

Selle kata teeb eriliseks hoiak. Ratsaseis hoitakse madal ja lai, asetades keharaskus puusadele ja jalgadele. Selle ideeks on kontsentreerida kogu keha jõud keskele, kõhu piirkonda. Tänu sellisele ratsaasendile saigi ta oma jaapanipärase nime, Tekki, mis tähendab "hobusega sõitu".

Vaata lähemalt: Bassai ajalugu

aaaaaaaaaaaaiii