EESTI KARATE-DO WADOKAI SELTS

SENSEI OHTSUKA, WADO-RYU RAJAJA

Hironori Ohtsuka sensei
Hironori Ohtsuka kanji

Hironori Ohtsuka sündis 01.06.1892. Shimodate linnas, Ibaraki maakonnas. Tema isa Tokujiro Ohtsuka oli arst ja Hironori oli tema esimene poeg.

Kevadel 1898 alustas Hironori 6-aastaselt ju-jitsu treeninguid oma ema onu Chojiro Ehashi käe all. Ehashi oli Tsuchiura klanni ametlik sõjakunstide õpetaja.

13-aastasena, minnes Shimozuka keskkooli, alustas ta Shinto Yoshin Ryu Ju-jitsu õpinguid koolkonna juhi Tatsusaburo Yukiyoshi Nakayama käe all.

Saades 29-aastaseks, sai Ohtsuka Sensei Nakayamalt Shinto Yoshin koolkonna kõrgeima kraadi. Seega tuli temast oma õpetaja järglane.

Juunis 1922 saabus Okinawalt Jaapanisse Gichin Funakoshi Sensei demonstreerima okinawa tode' d. Funakoshi jäi oma võõrustajate palvel pikemaks ajaks võitluskunsti esitama ja alustas juulis 1922 karate õpetamist Meisei Jukus, mis oli Okinawalt pärit õpilaste elukohaks.

Ohtsuka Sensei kuulis demonstratsioonidest ja huvitus karatest. Ta külastas Funakoshit Meisel Jukus ja vestelnud viimasega alustas kohe karate õpinguid. Temast tuli üks Funakoshi andekamaid õpilasi ja nad toimisid koos õpetajatena ning esinesid erinevatel demonstratsioonidel.

1929. a. oli Ohtsuka Sensei arendanud välja suurema osa Wado tehnikatest ja registreerus "Nippon Kobudo Shinko Kai" liikmeks.

1934. a. sai stiilist iseseisev koolkond Wado-Ryu Ju-Jjitsu Kempo, milles ühinesid traditsiooniline jaapani ju-jitsu, okinawa karate ja Ohtsuka Sensei enda looming.

1938. a. esines Ohtsuka Sensei Jaapani vanade sõjakunstide kogunemisel "Dai Nippon Kobudo Tai Kais" ja registreeris oma stiili nimega Shin Shu Wado-Ryu Karate Jutsu. Tseremoonia järel soovitas meister Gisaburo Kubo, Yagyu Shinkage-Ryu juht, et parem oleks muuta nimi lihtsalt Wado-Ryu'ks.

Järgmisel aastal palus "Dai Nippon Butokukai" kõiki karate koolkondi ametlikult registreerida oma nimed ja Ohtsuka Sensei andis oma stiilile nimeks Wado-Ryu.

29.04.1966 andis keiser Hirohito isiklikult Ohtsuka Senseile KUN-GO-TO nimetuse ja SOKO-KYOKUJUTSU-SHO* medali viimase poolt karate heaks tehtud töö eest.

9.10.1972. andis keiserliku pere liikme Higashiumi poolt juhitud "Kokusai Budo Renmei" Ohtsuka Senseile 10. Dani, esimesena karate-do's. Lisaks sai ta kõrgeima võimaliku Meijin-tiitli esimese mehena ajaloos.

20.11.1981. loobus Ohtsuka Sensei koolkonna juhi ametist ja nimetas oma vanima poja Jiro Ohtsuka oma järglaseks, kes võttis isa nime ja temast sai seega Hironori Ohtsuka II.

29.01.1982. suri Saiko** Shihan Hironori Ohtsuka 90-aastaselt. Ta oli õppinud võitluskunste 84 aastat ja oli kogu elu pühendanud budo harjutamisele.

 

* Soko-Kyokujutsu-Sho - Tõusva Maa orden
** Saiko - vanim

aaaaaaaaaaaaiii