![]() EESTI KARATE-DO WADOKAI SELTS
BASSAI KATA
Bassai (Passai) kata on üks huvitav uurimisobjekt. P. kata on üks neist katadest, millel on väga palju eri vorme, mis on säilinud tänapäevani. Võrdleme neid erinevaid P. katasid et jälgida Tomarite ja Shurite ajaloolist arengut. Shitoryu Bassai Kata kuulub tänapäeval nn. Shiteikatasse. Shiteikata on kinnitatud Jaapani Karate Föderatsiooni (JKF) poolt. Shiteikata koosneb 8-st katast: 2 katat 4-st eri stiilist on võetud karate-harrastajatele üldiseks oskamiseks, st. et vaatamata sellele, millist karate stiili harrastatakse, peab ta tundma ka teisi stiile läbi Shiteikata õppimise. Ametlikel võistlustel peab osavõtja valima ühe Shiteikata esimeses voorus ja esitama selle Shiteikata vormis. See on mõistlik otsus et muuta hindamine kata-võistluses veidi kergemaks. Kui kõik võistlejad tulevad oma variantidega, on hindamine kohtunike jaoks palju raskem. Juba eri katade hindamine on piisavalt raske.
Bassai või Passai? JKF kasutab “Bassai”. Kuid Okinawal kasutatakse tõenäoliselt “Passai”. Esimene raamat, mis seda katat esitles, oli Funakoshi Gichini “Rentan Goshin Karatejutsu” 1922. a. Siis kasutas ta “Passai”. Funakoshi Gichin läks üle & ldquo;Bassai’le” oma kolmandas raamatus “Karatedo Kyohan” 1935. a. Passai Kata võib laias lastus jagada järgnevatesse kolme gruppi: Tomari Passai-tüüp Avatud käed – Nukite (odakäsi) või Shotei (peopesa). Blokeerimine ja kontrarünnak samaaegselt. Matsumora no Passai
Oyadomari no Passai Matsumura Passai-tüüp (Shuri Passai) Matsumura all mõeldakse Matsumura Sokoni (1809-1899). Kasutatakse rusikas käsi avatud käte asemel. Blokeerimine ja kontrarünnak samaaegselt.
Matsumura no Passai Itosu Passai-tüüp Itosu Anko (1828-1914) Passai. Kasutatakse rusikas käsi. Tehnikad koosnevad vaid blokeeringutest kata esimeses osas.
Shitoryu Passai On üsna selge, et Tomari Passai-tüüp on see vanim vorm, kuna paljud hiina süsteemid kasutavad lahtisi käsi rusikate asemel. Tomari Passai-tüüp on tõenäoliselt alalhoidnud rohkem algset hiina vormi koos lahtiste käte rünnakutega nagu Nukite või Shotei. Matsumura Sokon on võib-olla muutnud või okinawaseerinud - st. läinud üle lahtistelt kätelt rusikatele. Sarnasus Tomari-tüübi ja Matsumura-tüübi liikumismustri vahel on väga suur. Tomoyori spekuleerib, et pärast Matsumura Sokoni Pekingi-reisi oli ta arvatavasti väga inspireeritud hiina süsteemidest, kuid siis ärkas temas natsionalismitunne ja ta otsustas võitluskunsti Okinawal okinawaseerida. Edasi võttis Itosu Anko välja kõik ründetehnikad. Itosu Passai-tüüp koosneb ainult blokeeringutest. Nähtavasti võttis ta ründetehnikad välja selleks, et tutvustada Karated Okinawa koolidele. Siis oleks see vähem sobilik olnud, kui see oleks sisaldanud ründetehnikaid. Karate pidi sobima kooli kui võimlemistund. Niimoodi võib spekuleerida Tomarite positsioonist Karate ajaloos. Tomaritel ja Shuritel on üsna sarnane algallikas. Tomarite on säilitanud algse vormi, kuid Shurite on muutunud või okinawaseerunud tänu Matsumura Sokonile ja Itosu Ankole. |