EESTI KARATE-DO WADOKAI SELTS

WADO-RYU KARATE AJALUGU

Wadoryu karate loojaks oli Hironori Ohtsuka (1892-1982). Ta treenis Shindo Yoshinryu jujutsut Nakayama Tatsusaburo (kendo instruktor, 1870-1933) juures oma kooliaastatel (u.1906-1911) ja teistes jujutsu koolides Tokyos Waseda ülikoolis õppides. Muuhulgas õppis ta ka Yoshin Koryu jujutsut Kanaya Motoolt (u.1919-1921) dr. Fujuwara järgi.

Ta alustas karate treenimist Gichin Funakoshi (Shotokan-ryu asutaja, 1868-1957) käe all, kes saabus Tokyosse Okinawalt 1922. Ta õppis karated ka Mabuni Kenwa käest (Shitoryu karate asutaja, 1889-1952), kes tuli Okinawalt ja elas Tokyosse aastatel 1928-29. Ohtsuka õppis ka Okinawalt pärit Motobu Choki (1870-1944) käest (eriti Wadoryu Naihanchi kata). Minu uurimuste kohaselt jäi ta koos Funakoshiga kuni aastani 1935. Seega võib öelda, et Wadoryu karate põhineb Okinawa karatel ja on mõjutusi saanud ka jujutsu ja kendo mõtteviisidest.

1934.a asutas Ohtsuka oma kooli nimega Dai Nippon Karate Shinko Club (Dai- suur, Nippon- Jaapan, Shinko- edendama) Seda peetakse Wadokai alguseks, selle sündmuse 65.aastapäeva tähistamiseks toimus 1999.aastal Tokyos Wado Maailma Karikas.

1935.a ilmus Gichin Funakoshi kolmas raamat (pärast "Ryukyu Kenpo Karated" 1922 ja "Rentan Goshin Karatejutsut" 1925) "Karatedo Kyohan", seal ilmusid ka esimesed pildid Ohtsukast (teeb parisharjutusi).

1938.a loodi Dai Nippon Karate Shinbukai (Dai- suur, Nippon- Jaapan, Shinbu- edendama, Bukai - assotsiatsioon), mille peainstruktoris oli Ohtsuka, esimeheks Eriguchi Eiichi. Ülduselt peetakse Eriguchit Wadoryu nime loojaks:   WA - pehmus, kokku segunemise seisund, pehmeks tegema, rahunema, harmoniseerima, lisama, jaapani; DO - tee; RYU- stiil, koolkond. Wa tähendab mitut asja, ent alguses oli tõenäoliselt valdavaks jaapani-pärane olemine, vastandina Okinawale (Jaapan oli Hiinaga sõjas). Mõningail juhtudel minevikus tähendas wa jujutsut (nt Shoshouryu Yawara-jujutsu)

1938. ilmus ka Nakasone Genwa raamat "Karatedo Taikan" (414 lehekülge!), kus Ohtsuka näitab 7 Tantodori tehikat (kaitse noarünnakute vastu) Kato Toshio vastu.

1940.a registreeriti Wadoryu Karatejutsu Butokukai juures Kyotos erinevate Budo demontratsioonide ajal koos Shotokanryu, Shitoryu ja Gojiryuga. Seda peetakse esimeseks ametlikuks karate stiilide mainimiseks. Registreerimise sisu oli järgnev:

Wadoryu tehniline süsteem

dr.Fujiwara raamatu "Wadokai 60 aastat" järgi
Registreeritud Butokukais, Kyotos (1939), üle vaadatud Tojo Butokukais (T.B.) (1942-45)

Tandoku Enrengata 9 Katat

Pinan: Shodan, Nidan, Sandan, Yondan, Godan; Kushanku, Naihanchi, Seishan, Chinto (T.B. Wanshu, Bassai, Jitte, Jion, Neiseishi, Rohai, Suparinpei)

Kihon Kumite 36

Jodanuke 10 (Omote, Ura)
Chudanuke 10 (Omote, Ura)
Gedanuke 6 (Harai, Kosa, Morote, Hasamite)
Nidan Henka 6 (Omote, Ura)
Sandan Henka 4 (Omote, Ura)
kolm tehnikat rohkem kui Shotokanryul

Idorigata 6

Maedori 4 (Shin no Kurai, Soedori, Gozendori, Kinshadori)
Ushirodori 2 (Kabedori, Watashidori)
(T.B. - Tobichigaidori, Nukimi no Metsukedori, Kojirikaeshidori, Ryotedori) Shindo Yoshinryust

Tachiai 10: Udeotoshi, Seotoshi, Eriotoshi, Sodeotoshi, Ashiguruma, Koshiguruma, Hikiotoshi, Karisute, Kinukuguri Shindo Yoshinryust, Tehodokist, Nagekaeshist, Shodan Tachiaist (T.B. - Deashigari, Osotogari, Kosotogari, Ouchigari, Kouchigari, Seoinage, Ushirogoshi, Taiotoshi, Haraigoshi, Uchimata, Yokootoshi, Sumikaeshi, Oguruma, Yokogake)

Yakusoku Kumitegata 10

Praegune Yakusoku Kumite

Ohyogata 10

Tachiaigata ja Kihon Kumite segu

Tantodori 5
Udegaramidori, Kotenagedori, Ungadori, Erinagedori, Zudori, Hikitatedori, Hikiotoshidori, Shindo Yoshinryu Nagekaeshi (T.B. - 7)

Tachidori-Shinken Shirahadori
Jodan, Kesa, Do, Tsuki, Kote, Nagi (T.B. - Jodandori, Chudandori, Gedandori, Wakikamaedori, Hassondori)

Kassatsu Jizaigata 5

(päästmis-ja tapmistehnikad)
Suikatsu, Rukukatsu, Oukatsu, Yukatsu, Enkatsu, Toukatsu, Dakatsu Shindo Yoshinryu (T.B. - 7)

Rataidori 3
puhtad/paljad tehnikad): Maedori, Yokodori, Ushirodori, Shindo Yoshinryu

Kesatsu Taihojutsu 14
(Arreteerimistehnikad politseinikele): Tehodoki 2, Kansetsuwaza 3, Nagewaza 5, Osaewaza 4, üle vaadatud shindo Yoshinryust

Joshi Goshinjutsu 14
(Enesekaitsetehnikad naistele): Maedori 6, Yokodori 2, Ushirodori 3, Osaedori 4


Butokukais 1939.aastal registreeritud tehnikad on väga kõikehõlmavad, võrreldes nendega, mida tänapäeval kasutatakse. Ent see oli vajalik, et olla arvestatud jaapani bujutsu stiilina.

1941-1945 osales Jaapan II maailmasõjas. Karate harrastamine käis sel perioodil alla.

1948 asutati Zen Nippon Karate Renmei (ZNKR - ülejaapaniline karate föderatsioon) Wado grupi poolt, samal ajal lõi Shotokan Jaapani Karate Assotsiatsiooni (JKA). Kummagi stiili organisatsioon töötas iseseisvalt.

1955 ilmus "Karatejutsu no Kenkyu" (kenkyu - õppima), aluseks oli võetud 1949 aastal Tokyo ülikooli karateklubi  poolt välja antud "Karatejutsu Obogeai" (obogeai - memorandum). Raamat esitab 9 Wadoryu katat. Sellest sai alus Ohtsuka 1970.aasta raamatule "Karatedo Vol.1"

ZNKR hakkas välja andma bülletääni oma liikmetele, mille toimetajaks oli peasekretär Ishizuka Akira. ZNKR oli arvatavasti ainus organisatsioon sellise väljaandega.

1964 asutati tervet stiili hõlmav Zen Nippon Karate Renmei (FAJKO), sest eraorganisatsioon ei tohiks kasutada nime "ülejaapaniline". Wadokai sai nimeks FAJKO Wadokai - preagu JKF-Wadokai (Jaapani karate föderatsioon Wadokai), sest Wadokai on lähedases koostöös JKFga, ametliku föderatsiooniga Jaapanis.

1970 ilmus Ohtsuka raamat "Karatedo Vol.1". Ta esitab seal 9 Wadoryu katat - 5 Pinani, Naihanchi, Seishan, Kushanku ja Chinto. Ta teatas selles raamatus, et Wadokail on vaid need 9 katat ja ei midagi enamat. Ma leian, et kui õppida katat põhjalikult ja hoolikalt, siis on 9 katat tõesti palju. Selle raamatuga standardiseeriti lõpuks 9 Wadoryu katat.

Siiski Euroopas õpetasid mõned instruktorid teisigi katasid (Bassai, Jion, Jitte, Niseishi ja Rohai), mis ei ole ametlikult Wadokais. Võibolla oli vaja rohkem katasid, arvestades võistluslikku olukorda teiste stiilide vastu, mis põhjustas ka kerget rahutust Wado katades. Osadel FEWi võistlustel võis näha näiteks nelja-viit erinevat Bassai katat. Tänaseks on Wadokai ka need katad standardiseerinud.

1981 mõned kuud enne Ohtsuka surma eraldus üks grupp Ohtsuka poja Jiro juhtimisel Wadokaist. Seda eraldnunud gruppi nimetatakse Wadoryu Renmei. Ent teda peetakse eraviisiliseks grupeeringuks Jaapanis. 1989 ilmnes uus eraldumine Wadoryu Renmeist - Londonis elav Suzuki Tatsuo eraldus Wadoryu Renmeist ja asutas oma iseseisva International Wadoryu Federation.

Tänapäeval treenitakse Wadoryu karated kolmes erinevas organisatsioonis, ent Wadokai on neist kõigist suurem ja ametlik JKFi liige. Sellisena on Wadokail tihedad koostöösuhted JKFi ja WKFga (Maailma karate föderatsioon).

Aastatel 1994 ja 1999 toimusid Wado Maailma Karika võistlused Budokanis Tokyos

Wadoryu katad ja mõjud

Pinan Shodan, Nidan, Sandan, Yondan, Godan

Funakoshi Mabuni

Ohtsuka õppis Pinani katad Funakoshilt - Funakoshit nimetati Pinani õpetajaks Tokyos, ent muutis neid ka Mabuni ja mõnede Shindo Yoshinryu ideede järgi.v

Motobu

Ohtsuka ütleb, et ta võttis üle Motobu Naifanchi, ent erinevused nende kahe kata vahel siiski on.

Seishan Funakoshi

On silmnähtav, et Ohtsuka on võtnud üle Shotokani Seishani (praegu Hangetsu), sest üheski teises stiilis ei tehta Seishanit sel viisil.

Kushanku Funakoshi Mabuni, Chinto Funakoshi Mabuni

Nii Kushanku kui Chinto on sarnased Shitoryus ja Shotokanis. Neid tuleks klassifitseerida kui Itosu Kushankut ja Itosu Chintot.

Bassai Funakoshi

Shitoryu, Shotokani ja Wadoryu Bassai katad on samast liinist - Itosu Bassai. Ent Wado Bassai on otsene pärand Shotokanist.

Jion, Jitte Funakoshi Mabuni

Jion, Jitte ja Jiin näivad olevat sama tüüpi katad, nad on sarnased Shitoryus ja Shotokanis.

Niseishi Mabuni

Ohtsuka võis Niseishit kõigepealt Funakoshilt õppida, ent muutis neid hiljem Shitoryu järgi.

Rohai Mabuni

See on Itosu Rohai. Wado Rohai on Rohai Shodan, Shotokani Meikyo on Rohai Nidan.

Wanshu Funakoshi

On tõenäoline, et Ohtsuka ei teinud suuri muudatusi sellest katas Funakoshilt õppides.

Shindo Yoshinryu Jujutsu ajalugu

Wadoryu karate looja Ohtsuka Hironori on mitmeid kordi öelnud ja kirjutanud, et ta õppis Shindo Yoshinryu jujutsut Nakayama Tatsusaburo (1870-1933) käe all. Niisiis on loomulik, et me huvitume Shindo Yoshinryu jujutsust ja Nakayama Tatsusaburost, mis on meie juured.

Shindo Yoshinryu loojaks oli Matsuoka Katsunosuke (1836-1898). Ta oli doktor hiina meditsiini alal ja õppis Tanjin Shinyoryu jujutsut ja Yoshin Koryu jujutsut koos Jikishinkageryu kenjutsu ja Hokushin Ittoryu kenjutsuga. Ta litsenseeriti 1855. aastal Tenjin Shinyoryu jujutsu õpetajaks ja avas 1858.aastal oma Tenjin Shinyoryu dojo Tokyos.

1864.aastal asutas ta oma enda jujutsu Shindo Yoshinryu stiili ja avas 1870.aastal Shindokan Matsuoka-dojo, kus ta õpetas nii kenjutsut kui ka jujutsut.

Matsuoka Katsunosuke asutas Shindo Yoshinryu, ent sellel on pikk ajalooline taust, mis pärineb Yoshinryu jujutsu voolusest.

yoshinryu

Kahjuks ei õnnestunud mul leida muid materjale Shindo Yoshinryu kohta peale tehnikate nimede. Shindo Yoshinryu terminoloogia on üpriski samane Tenjin Shinyoryu omaga, ent see on ka loomulik, arvestades ajaloolist tagapõhja. Tänapäeval on Tenjin Shinyoryu vägagi aktiivne grupp, kes igal aastal Budokanil ka esineb. 1893.aastal ilmus raamat Tenjin Shinyoryu kohta. Sealsete piltide härgi võib öelda, et Kihon Kumite no.5 ja no 10, tantodori ja Idori on tuletatud Shindo Yoshinryu jujutsust.

Käe- ja jalalöögid on sees igas jujutsu koolkonnas, ent näib, et neid kasutatakse rohkem Yoshinryu süsteemis. Minu arust on tehnikad, mida kasutatakse Kihon Kumites, nagu näiteks põgenemine (nogare), vältimine (sabaki) ja ärapühkimine (nagashi), tihti kasutusel ka kenjutsus. Ma isiklikult treenisin Shindo Musoryu Jodot ja leidsin palju sarnaseid põhimõtteid Wadoryu karatega. See on nii, kuna Nakayama Tatsusaburo oli kendo instruktor, kes treenis Jikishin Kageryud ja Onoha Ittoryu kenjutsut. Shimtsumas on nakayama mälestuseks püstitatud monument. Seal mainitakse peamiselt ta kendot. On raske teada saada, kui kaua Nakayama jujutsut treenis.


 

Shingo Ohgami

tõlge väljaandest "KARATE – European Wado Cup"

tõlkinud Anu Vabamäe

aaaaaaaaaaaaiii