EESTI KARATE-DO WADOKAI SELTS

EUROOPA WADOKAI FÖDERATSIOONI AJALUGU

Eelajalugu

Meie moodsa karate süsteem pärineb väikeselt Lõuna-Jaapani saarelt Okinawalt. Seda tutvustas 1922.aastal Tokyos endine kooliõpetaja Gichin Funakoshi (1868-1957). Süsteem võeti seal kergelt vastu, sest ta polnud võõras pika sõjakunstide traditsiooniga jaapanlastele. Hiljem levis karate üle Jaapani ja ka üle muu maailma. Karate idee pole inimestele võõras. Hironori Ohtsuka (1892-1982) oli treeninud jujutsut juba enne Gichin Funakoshi juures treeningute alustamist 1922.aastal ning põhimõtteliselt ei erinenud karate ja jujutsu oma tehnikates üksteisest.

Organisatsioonilises mõttes algatas ta oma grupi 1934.aastal Dai Nippon Karate Shinko Clubi (Jaapani karate edendamise klubi) nime all. Sellel põhjusel organiseeris Jaapani Wadokai 1994.aastal 60.aastapäeva maailma karikavõistlused Tokyos. 1999.aasta augustis peeti Tokyos Wadokai 65.aastapäeva maailma karikavõistlused.

Meeles tuleb pidada, et tollal polnud karate nii populaarne kui tänapäeval. 1938.aastal kasutati nime Dai Nippon Karatedo Shinbukai (Jaapani karate sõjakunsti edendamise föderatsioon). 1940.aastal kasutati esimest korda nime Wadoryu karatejutsu, kui ta registreeriti Butokukai demonstratsioonil Kyotos koos Shotokani, Shitoryu ja Gojuryuga.

1945.aastal pärast II maailmasõja lõppu sai nimeks vaid Wadoryu, mis 1954.aastal muudeti nimeks Zen Nippon Karate Fedaration (üle-jaapaniline karate föderatsioon), olgugi et see oli Wadoryu eraorganisatsioon. 1964.aastal märgiti Wadokai nimi Jaapani Karate Fõderatsiooni alla. Tänapäeval kutsutakse Wadokaid Jaapanis JKF-Wadokai, mis funktsioneerib kui ametlik Wado organisatsioon Jaapanis ja maailmas.

Ajalugu Euroopas

1964

Esimene Wadoryu karate samm Euroopas oli Suzuki Tatsuo (tol ajal 5. dan), Takashima Hajimu (4. dan) ja Arakawa Toru (5. dan) reis 1964.aastal. Nad võtsid ette kahekuuse reisi läbi Ühendriikide ja Euroopa, et tutvustada karated. Sellest reisist võib lugeda Takashima 1965.aastal ilmunud raamatust “Karate Sekai o Yuku” (karate reisib läbi maailma).

Pärast seda reisi otsustas Suzuki Tatsuo Euroopasse asuda, hakates 1965.aastal Londonis karated õpetama. Talle järgnesid mitmed jaapani karatekad: Mochizuki Hiroro (Prantusmaa), Kojima Tetsuya (Belgia), Kono Teruo (Inglismaa-Holland-Saksamaa), Toyama Yutaka (Inglismaa-Saksamaa-Itaalia), Shiomitsu Masafumi (Inglismaa-Prantsusmaa-Madagaskar-Inglismaa), Iwasaki Yoshihiko (Iirimaa), Takamizawa Toru (Inglismaa), Sakagami Kuniaki (Saksamaa-Inglismaa), Kamigaito Katsuichi (Belgia) ja mõned teised. Mina (Shingo Ohgami) tulin Rootsi kui külalis-uurija keemia alal 1969.aastal. Ma pidin Rootsi üheks aastaks jääma, ent asutasin siiatulekul oma karateklubi ja jäin lõpuks rohkem kui 30 aastaks. Hironori Ohtsuka käis Euroopas Wadoryud propageerimas aastatel 1968, 1970, 1974 ja 1976.

1970.aastal peeti Londonis Esimesed Euroopa Karate Meistrivõistlused (seda toeatas Euroopa Karate Assotsiatsioon), olgugi, et osavõtjad olid kõik Wadoryuga tegelevad karatekad. Kohal oli ka Hironori Ohtsuka oma poja Jiro ja Eriguchi Eiichiga (tol ajal Jaapani Wadokai peasekretär).

1972.aastal peeti Hollandis Esimesed Euroopa karate meistrivõistlused, mida toetas Madaldmaade Wadokai. Minu teada on see esimene Wado Cup Euroopas. Ei peaks unustama, et Euroopa karate ühendus (EKU - ametlik kogu stiili föderatsioon) pidas oma esimesed meistrivõistlused juba 1966. Esimesed Jaapani karate meistrivõistlused (kogu stiili) peeti aasta hiljem 1967. Seega pole karate meistrivõistluste ajalugu sugugi vana.

Olgugi, et Euroopa Wadokai föderatisioon (FEW) polnud veel sellisena asutatud kui tänapäeval teda tuntakse, tuleb seda aega pidada Wadoryu karate alguseks Euroopas.

1974-1983

Alates 1974.aastast on Euroopa karikavõistlusi peetud igal aastal. Wadoryu karate on levinud Euroopas, võistlustel osalevate maade arv on suurenenud. Seda võib vaadata FEWi arenguperioodina.

1974 Amsterdam, Holland; Teesside, Inglismaa. Imelik, et korraldati kahed meistrivõistlused, juba siis eksisteeris poliitiline konflikt Wadoryu sees.

1975 Rooma, Itaalia
1976 London, Inglismaa
1977 Hamburg, Saksamaa
1978 Amsterdam, Holland
1979 Dublin, Iirimaa
1980 Stockholm, Rootsi
1981 Rooma, Itaalia

1981 eraldus Jaapanis Wadoryu Renmei Wadokaist. Lühidalt on Wadokai jäänud föderatsiooniks (Jaapani Karate Föderatsioon Wadokai), mis stiili ametlikus föderatsioonis esindab. Samas on Wadoryu Renmei jäänud eraorganisatsiooniks, mille juht on Hironori Ohtsuka poeg Jiro. Lahknemine oli kurb, sest kõigil tuli teha valik, kumma suunaga kaasa minna ilma piisava informatsioonita, mis sõltus tihti isiku suhetest. Näib, et isegi Euroopas jäid föderatsiooni-inimesed Wadokaiga, samas läksid individualistid Wadoryu Renmeisse.

1982 London, Inglismaa
1983 Amsterdam, Holland

1984-1988

FEWi põhikiri vaadati üle. Oli vajadus rahuldava korralduse järele demokraatlikus organisatsioonis. Euroopa karikavõistlusi korraldati igal aastal. Aga FEW ei katnud kogu Wadoryu maailma Euroopas, see oli veel liiga piiratud vaid isiklike kontaktidega. Seda aega võib nimetada ka FEWi seisakuperioodiks.

1984 Luton, Inglismaa
1985 Ateena, Kreeka
1986 Farnbourough, Inglismaa

Aastal 1986 valiti järgnevad isikud komitee liikmeiks:

Esimees: Kono Teruo, Saksamaa
Aseesimees: Shiomitsu Masafumi, Inglismaa
do: Maurizio Gai, Itaalia
Peasekretär: Shingo Ohgami, Rootsi
Laekur: Jim Booth, Iirimaa

1987 Hamburg, Saksamaa
1988 Chambery, Prantsusmaa

1989-1992

1989 Maailma Karikavõistlused, London, Inglismaa

FEW oli nende võistluste sponsoriks, ent neist võistlustest sai muutuste ajajärk FEWi jaoks. Kohe pärast Maailma Karikavõistlusi astus Shiomitsu Masafumi, kes oli Wadoryud esindanud (Wado Akadeemia nime all) tagasi; asepresident ja Suzuki Tatsuo lahkusid Wadoryu Renmeist ja koguni FEWist ja asutasid oma isikliku organisatsiooni - International Wadoryu Federation (rahvusvaheline wadoryu föderatsioon). See oli FEWi jaoks ebastabiilne aeg.

1990.aasta Euroopa Cup pidi peetama Dublinis, ent siseriiklike konfliktide tõttu ei saanud Iirimaa võistlust organiseerida. Hamburgis peetud komitee istungil otsustati pidada võistlused Göteborgis. Sellest algas uus ajajärk FEWile.

1990 Göteborg, Rootsi
1991 Amsterdam, Holland
1992 Rooma, Itaalia

1991.aasta võistlused oli plaanis pidada Makedoonias, ent Balkani situatsiooni tõttu oli see võimatu. Esimees otsustas muuta 1991.aasta võistluste paika, lubades maksta Hollandile 200 naela FEWilt, ilma komiteega konsulteerimata (FEWil oli üldse kokku umbes paar-kolm tuhat naela). Komitee enamus (asepresident, peasekretär, laekur) olid esimehe sellise otsuse vastu. See põhjustas otsekohese lahknevuse esimehe ja teiste FEWi-komitee liikmete vahel.

1993-...

FEW on 1990. aasta reformatsiooni tõttu kaheks jaotunud. Nimetame neid FEW-G (G meie endise presidendi hr. Gai järgi) ja FEW-K (K hr. Kono järgi). Viimasel 10 aastal on FEW olnud osaliselt Wadokai ja osaliselt Wadoryu Renmei, sõltuvalt, millised suhted neil olid. FEW-G on otsustanud, et FEW-G koosneb ainult Wadokai liikmeksvõetud maadest. Samas on FEW-K liikmed nii Wadokaist, Wadoryust ja mõned isegi International Wadoryust. Seda tuleks nimetada uueks ajajärgusks FEWile (FEW-G). On ilmne, et meie FEW-G on valinud õige suuna koostöös ametlike organisatsioonide JKF (Wadokai), EKU ja WKFga.

Vaata ka skeemi:

wado puu

 

Shingo Ohgami

tõlge väljaandest “KARATE – European Wado Cup”

tõlkinud Anu Vabamäe

aaaaaaaaaaaaiii